Masywne krwotoki w wytycznych ERC 2021
Według wytyczny ERC 2021 uraz jest główną przyczyną chorobowości i umieralności związanej z uszkodzeniem ciała na świecie. Niekontrolowane krwawienie stanowi główną przyczynę śmierci nawet u 35% ofiar urazów. Wykrwawienie może nastąpić nawet już w ciągu pięciu minut, co sprawia, że natychmiastowa kontrola zagrażającego życiu krwotoku stanowi kluczową umiejętność z zakresu pierwszej pomocy.
Metody tamowania krwawień
Mimo iż bezpośredni ręczny ucisk miejsca krwawiącego uznany jest tradycyjnie za „złoty standard” w kontroli krwawienia, dowody na jego poparcie są ograniczone i mają charakter pośredni. Badania wykazały, że czas do osiągnięcia hemostazy z zastosowaniem
mechanicznych przyrządów uciskowych (np. staz taktycznych typu CAT) oraz opatrunków hemostatycznych jest dłuższy niż w przypadku bezpośredniego ucisku manualnego.
Opaska taktyczne
Taktyczna opaska zaciskowa CAT (Combat Application Tourniquet) służy do tamowania krwotoków tętniczych i żylnych. Bardzo przemyślana i opatentowana konstrukcja umożliwia założenie opaski na dowolnej kończynie zarówno prawą jak i lewą ręką, dzięki czemu sprawdzi się także przy samopomocy. Sprawdzone w boju rzepy oraz zamknięcia i blokady kołowrotu zabezpieczają opaskę przed przypadkowym rozpięciem.
Drugim rodzajem stazy taktycznej jest SOFTT – Special Operations Forces Tactical Tourniquet, która jest drugą najpopularniejszą opcją obok CAT-a. Jest łatwa w użyciu i niezawodna, niezależnie od warunków atmosferycznych. Konstrukcyjnie jest podobna do CAT-a, ale zamiast rzepa, elementem blokującym jest klamra.
Opatrunek hemostatyczny
Opatrunek hemostatyczny to nowoczesny rodzaj opatrunku wzbogacony o środki hemostatyczne – substancje hamujące krwawienie nawet w przypadku dużych ran zagrażających życiu. Zastosowanie takiego opatrunku minimalizuje utratę krwi.
Masywne krwotoki w wytycznych TC3