Lekcja 2 - Bezpieczeństwo własne, poszkodowanego i miejsca zdarzenia

W artykule znajdziesz wiadomości dotyczące:

  • korzystania ze sprzętu ochronnego znajdującego się w wyposażeniu zestawów ratowniczych,
  • postępowania z odpadami medycznymi,
  • oceny zagrożeń dla siebie i poszkodowanego,
  • właściwego postępowania ze sprzętem ratowniczym zanieczyszczonym krwią, wydalinami i wydzielinami (materiał potencjalnie zakaźny).
  • zagrożeń występujących na miejscu zdarzenia (chorób zakaźnych, czynników fizycznych, chemicznych).
 

WSTĘP

Priorytetem podczas prowadzenia działań ratowniczych jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ratownikom, jak i poszkodowanym oraz identyfikacja zagrożeń wystepujących w miejscu zdarzenia. W miejscu udzielania pomocy musi być bezpiecznie, a w sytuacjach niebezpiecznych należy postępować zgodnie z określonymi zasadami zabezpieczając miejsce zdarzenia lub ewakuując poszkodowanego w bezpieczny obszar umożliwiający prowadzenie działań. Należy również pamiętać, że w niektórych rodzajach zagrożeń potrzebna będzie pomoc innych służb, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach np. straż pożarna, policja, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne itp. Podczas udzielania pomocy pomocy może dochodzić również do kontaktu z materiałem biologicznym takim jak krew lub inne płyny ustrojowe, które mogą odpowiadać za zakażenie chorobami zakaźnymi.

KORZYSTANIE ZE SPRZĘTU OCHRONNEGO ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA WYPOSAŻENIU ZESTAWÓW RATOWNICZYCH

 

W zestawie PSP-R1 znajdziemy środki ochrony osobistej w postaci jednorazowych rękawiczek lateksowych lub nitrylowych, masek ochronnych FPP2 dla ratowników, masek chirurgicznych przeznaczonych dla poszkodowanych, okularów ochronnych oraz płynów do dezynfekcji skóry i rąk. Należy również pamiętać o stosowaniu się do zasad minimalizowania ryzyka zakażeń tj:

  • Należy działania ratownicze prowadzić w kompletnym umundurowaniu.
  • Należy zawsze stosować rękawiczki ochronne jednorazowego użytku 
  • Należy stosować ochronę oczu, ust, nosa (okulary ochronne, przyłbica, maska ochronna w standardzie co najmniej FFP2).
  • Należy w miarę możliwości osłonić usta i nos poszkodowanego maską chirurgiczną.
  • Należy stosować procedury dezynfekcji i mycia sprzętu używanego w działaniach ratowniczych.
  • Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny – dezynfekcja i mycie rąk, butów, szczególnie po dezynfekcji sprzętu ratowniczego.
  • Należy przestrzegać reżimu sanitarnego w zakresie zbierania i przekazywania do utylizacji wyrobów medycznych jednorazowego użytku.
  • Nie należy stosować ponownie wyrobów medycznych jednorazowego użytku.

POSTĘPOWANIE Z ODPADAMI MEDYCZNYMI

Odpady medyczne są to odpady powstałe w wyniku udzielania pierwszej pomocy. Mogą to być opatrunki lub rzeczy osobiste poszkodowanego zanieczyszczone krwią lub wydzielinami. Są to odpady potencjalnie zakaźne i wymaga się odpowiedniego postępowania z nimi. Zapisy związane z postępowaniem z tymi odpadami są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. Czytając rozporządzenie można zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi oznakowania, gromadzenia, przechowywania i transportu odpadów medycznych. Dla ratownika najważniejsze jest to, aby:

  • Odpady medyczne z wyjątkiem odpadów medycznych o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników lub worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, koloru czerwonego, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
  • Odpady medyczne o ostrych końcach i krawędziach zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników jednorazowego użycia, sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie lub przecięcie.

JAK OZNACZAĆ ODPADY MEDYCZNE?

Worki i pojemniki z odpadami medycznymi w miejscu ich powstawania winny posiadać widoczne oznakowanie identyfikujące, które powinno zawierać – zamiast poprzednio wymaganych danych (kodu odpadów, adresu zamieszkania lub siedziby wytwórcy odpadu, daty zamknięcia)

 
Sztywne pojemniki na odpady medyczne o ostrych krawędziach


Oznakowanie identyfikujące odpady medyczne w formie naklejek oraz worki na odpady medyczne, które nie zawierają odpadów o ostrych krawędziach

Kody oznaczeń odpadów medycznych:

  • 8 01 01 – narzędzia zabiegowe i chirurgiczne oraz ich resztki.
  • 18 01 02 – tkanki oraz pojemniki na nie przeznaczone.
  • 18 01 03 – odpady zawierające żywe drobnoustroje, ich toksyny lub inne formy zdolne do przeniesienia ich materiału genetycznego..
  • 18 01 04 – inne odpady zawierające drobnoustroje niż w punkcie poprzednim.
  • 18 01 06 – chemikalia niebezpieczne.
  • 18 01 07 – chemikalia inne niż w punkcie poprzednim.
  • 18 01 08 – leki cytotoksyczne i cytostatyczne.
  • 18 01 09 – leki inne niż w punkcie 18 01 08.
  • 18 01 10 – zużyte amalgamaty stomatologiczne.
  • 18 01 80 – kąpiele biologiczne o charakterze zakaźnym.
  • 18 01 81 – kąpiele biologiczne niezakaźne.
  • 18 01 82 – odpady pozostałe po żywieniu pacjentów zakaźnych.

Najczęściej wytwarzanymi odpadami medycznymi w praktyce ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy lub ratownika medycznego będą odpady medyczne o kodzie 180 103.

JAK PRZECHOWYWAĆ ODPADY MEDYCZNE?

Odpady medyczne przechowuje się w specjalnych pomieszczeniach lub urządzeniach chłodniczych. Takie miejsce musi spełniać dodatkowo następujące warunki:

  • jest przeznaczone i przystosowane do wstępnego magazynowania odpadów;
  • posiada uszczelnione podłoże i zorganizowane dojazdy lub dojścia;
  • jest zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;
  • jest zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych, w tym zadaszone;
  • jest utrzymywane na bieżąco w czystości
  • Odpady medyczne mogą być wstępne magazynowanie
    w temperaturze do 10°C, a czas ich przechowywania nie może przekroczyć 72 godzin.

OCENA ZAGROŻEŃ DLA SIEBIE I POSZKODOWANEGO

Podczas udzielania pierwszej pomocy najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Dotyczy to osoby poszkodowanej, jak i ratowników. W myśl zasady „Bezpieczeństwo przede wszystkim!” w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo sobie jako ratownikowi. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na niebezpieczeństwo zakażenia wirusami – w tym HIV i HCV. Zakażenie tymi wirusami jest możliwe przez kontakt z krwią lub innymi wydzielinami np. śliną podczas prowadzenia sztucznego oddychania. Podczas udzielania pierwszej pomocy należy zawsze używać rękawiczek, które są podstawową barierą ochronną między ratownikiem a poszkodowanym. 

BEZPIECZEŃSTWO POSZKODOWANEGO

Znajdując się w miejscu zdarzenia, należy ocenić bezpieczeństwo ofiar zdarzenia. Należy zwrócić uwagę na natężenie ruchu ulicznego, możliwe zagrożenia (wybuch, porażenie prądem, zatrucie wziewne). Należy również ocenić warunki pogodowe, a także – co również istotne – nastawienie otoczenia. Czasem zdarza się, że osoby będące ofiarami, sprawcami bądź świadkami zagrożenia mogą być agresywne. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, wezwijmy odpowiednie służby, które mogą być pomocne w opanowaniu sytuacji.

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W MIEJSCU ZDARZENIA?

W miejscu zdarzenia również należy zadbać również o bezpieczeństwo terenu, na którym wystąpiło dane zdarzenie. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia wykonujemy po to by w trakcie udzielania pomocy nie stała się nikomu krzywda. Z miejsca zdarzenia należy przede wszystkim odsunąć wszystkie osoby postronne, które nie zajmują się udzielaniem pomocy. Podczas wypadków komunikacyjnych należy oznakować miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym, zatrzymać ruch w miejscu wypadku, odpowiednio ustawić swój pojazd i włączyć światła awaryjne. W sytuacji gry do wypadku doszło w porze nocnej, możemy oświetlić miejsce zdarzenia przy pomocy własnego pojazdu.

RYZYKO ZAKAŻEŃ WZW I HIV

ZAGROŻENIA WYSTĘPUJĄCE NA MIEJSCU ZDARZENIA

Choroby zakaźne

Spośród chorób zagrażających ratownikowi należy wymienić przede wszystkim wirusowe zapalenia wątroby typu B (wirus HBV), wirusowe zapalenie wątroby typu C (wirus HCV) oraz AIDS (wirus HIV).

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest ostrą chorobą miąższu wątroby, wywołaną przez wirusa HBV przenoszącego się przez krew (pozajelitowo) oraz wydzieliny ludzkiego organizmu – w okresie okołoporodowym lub podczas kontaktu płciowego. Powszechnie uważa się, że możemy się nią zarazić głównie w szpitalu, jednak jak się okazuje, do kontaktu z wirusem dochodzi również m.in. w salonach tatuażu oraz gabinetach kosmetycznych, podczas zabiegu akupunktury lub piercingu. Co ważne, wirus WZW typu B przenoszony jest wyłącznie z człowieka na człowieka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu ze względu na fakt, że zazwyczaj wykrywane jest przypadkowo. Z tego powodu WZW typu C często zmienia się w postać przewlekłą, prowadząc do marskości lub nowotworu wątroby. Droga zakażenia wirusem jest tu podobna jak w wirusie HBV – w 80% przypadków do zakażenia dochodzi w szpitalu, np. podczas pobierania krwi, zabiegów endoskopowych lub transfuzji krwi.

W zależności od typu wirusa choroba wątroby może przybierać formę bezobjawową, skąpoobjawową lub pełnoobjawową. W wielu przypadkach objawy początkowe WZW przypominają te, które są charakterystyczne dla grypy lub przeziębienia (np. podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów), jednak po okresie inkubacji, który może trwać od kilku tygodni do 6 miesięcy, mogą pojawić się dodatkowe symptomy. Do najczęściej pojawiających się objawów wirusowego zapalenia wątroby zaliczamy:

  • zażółcenie skóry, błon śluzowych i białkówki oczu, co spowodowane jest nagromadzeniem się bilirubiny w surowicy krwi oraz tkankach naszego organizmu. Żółtaczka jest najczęstszym objawem zakażenia wirusem typu B;
  • osłabienie organizmu, uczucie ciągłego zmęczenia;
  • ból brzucha pod żebrem z prawej strony i powiększenie obwodu brzucha, co związane jest z powiększeniem wątroby;
  • brak apetytu;
  • spadek masy ciała;
  • ciemny kolor moczu i jasny kolor stolca;
  • podwyższony poziom enzymów wątrobowych we krwi.

ZAKAŻENIE WIRUSEM HIV

Zakażenie HIV oznacza, że w organizmie człowieka znajduje się wirus nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. Wirus mnoży się i niszczy układ odpornościowy zakażonej osoby, który po pewnym czasie przestaje chronić organizm przed chorobami.  

Do zakażenia wirusem HIV może dojść trzema drogami:

  1. przez kontakty seksualne – udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się;
  2. przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;
  3. podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien też zrobić przyszły ojciec.

Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. AIDS to końcowy etap NIELECZONEGO zakażenia HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV. Zaliczamy do niego różne infekcje i typy nowotworów. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą. Osoby, które wiedzą o swoim zakażeniu objęte są nowoczesną terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS. Warto się testować!

Początkowo przebieg zakażenia HIV może być bezobjawowy lub skąpoobjawowy, co utrudnia wczesne rozpoznanie choroby. Pierwsze objawy zakażenia HIV, ostra choroba retrowirusowa, występują u większości zakażonych w ciągu 2-4 tygodni od zakażenia. Pojawiają się nagle i trwają przez mniej więcej 3 tygodnie.
Najczęstsze objawy ostrej choroby retrowirusowej to:

  • gorączka,
  • nudności,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • wysypka grudkowo-plamista z wykwitami na twarzy, tułowiu i dłoniach,
  • bóle głowy, bóle gardła,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • bóle brzucha z biegunką i utrata apetytu.

Pamiętajmy o tym, że do zakażenia wirusem wystarczy wprowadzenie
0,00004 ml zakażonej krwi!

Mocz, kał, ślina, plwocina, wymiociny, wydzielina z nosa, pot, łzy jeśli nie zawierają krwi nie są zakaźne! Kontakt z nimi nie wymaga postępowania po ekspozycji. Należy zastosować dezynfekcję.

Postępowanie w przypadku zranień z przedmiotami mającymi kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami poszkodowanych oraz w przypadku innych ekspozycji na materiał zakaźny.

W sytuacji narażenia na zakażenie HIV, takiej jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, natychmiast zgłoś się do szpitala zakaźnego prowadzącego terapię antyretrowirusową. Listę takich szpitali wraz z całodobowymi telefonami znajduja sie na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS

Im szybciej przyjmie się leki antyretrowirusowe (najlepiej w ciągu 2-3 godzin po zdarzeniu), tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia. Pamiętaj! Czas od zdarzenia do przyjęcia leków jest bardzo istotny!

Koszt postępowania po ekspozycji wypadkowej finansuje program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia pn. Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce, a w innych sytuacjach istnieje możliwość otrzymania pełnopłatnej profilaktyki poekspozycyjnej na podstawie recepty wystawionej przez lekarza pracującego w jednym ze wskazanych szpitali. Koszt postępowania po ekspozycji zawodowej pokrywa pracodawca lub zlecający pracę.

Co zrobić po ekspozycji?

  • Bezzwłocznie udać się do osoby odpowiedzialnej za profilaktykę zakażeń krwiopochodnych lub do przełożonego.
  • Wypełnić kartę zgłoszenia wypadku w pracy, uwzględniając:
    – datę i czas ekspozycji,
    – okoliczności zajścia,
    – dane osoby będącej źródłem zakażenia
  • Zbadać krew osoby będącej potencjalnym źródłem zakażenia, by stwierdzić, czy materiał od niej pobrany był
  • Dokładne umyć skórę wodą z mydłem lub płynami na bazie alkoholu (60 – 90%)
  • Oczy i spojówki wypłukać wodą lub 0,9% NaCl
  • Jamy ustną wypłukać wielokrotnie wodą, nie używać środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu

Higieniczno – sanitarne warunki pozostawiania miejsca zdarzenia.

W miejscu zdarzenie pod żadnym pozorem nie mogą pozostać 

Bezpieczeństwo poszkodowanego: zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, jako wskazania do natychmiastowej ewakuacji.

Można przyjąć następujące wskazania do natychmiastowej ewakuacji poszkodowanego:

  • bezpośrednie lub przewidywane w krótkim czasie zagrożenie dla życia ratownika i ratowanego (np. pożar, wybuch, zawalenie, niekorzystne warunki atmosferyczne),
  • brak możliwości oceny funkcji życiowych w miejscu lub ułożeniu , w którym znajduje się posz kodowany (w tym podjęcie decyzji o odwróceniu z pozycji lezącej na brzuchu do pozycji leżącej na plecach) ,
  • bardzo ciężki stan poszkodowanego, który wymaga natychmiastowego podjęcia czynności z zakresu medycznych działań ratowniczych , aby nie doszło do zatrzymania krążeni a (np. niedrożność dróg oddechowych, krwotok, wstrząs itp. ),
  • zatrzymanie krążenia i brak możliwości podjęcia resuscytacji w miejscu lub ułożeniu, w którym znajduje się poszkodowany,
  • poszkodowany znajdujący się w miejscu do którego Zespół Ratownictwa Medycznego nie ma dostępu.
 

BEZPIECZEŃSTWO W MIEJSCU ZDARZENIA I W CZASIE EWAKUACJI

W miejscu zdarzenia również należy zadbać również o bezpieczeństwo terenu, na którym wystąpiło dane zdarzenie. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia wykonujemy po to by w trakcie udzielania pomocy nie stała się nikomu krzywda. Z miejsca zdarzenia należy przede wszystkim odsunąć wszystkie osoby postronne, które nie zajmują się udzielaniem pomocy. Podczas wypadków komunikacyjnych należy oznakować miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym, zatrzymać ruch w miejscu wypadku, odpowiednio ustawić swój pojazd i włączyć światła awaryjne. W sytuacji gry do wypadku doszło w porze nocnej, możemy oświetlić miejsce zdarzenia przy pomocy własnego pojazdu.

Taktyka ratownictwa medycznego w akcjach ratowniczych różnego typu.

Sekwencja założeń taktycznych w ratownictwie medycznym ma na celu ustalenie kolejności działania ratowników w chwili przybycia na miejsce zdarzenia do momentu przekazania meldunku Kierującemu Działaniem Ratowniczym (KDR). Podział zadań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy między poszczególnych ratowników ma wpływ na sprawność wykonywania procedur ratowniczych, czyli czas w jakim osobie poszkodowanej zostanie udzielona niezbędna pomoc.

Państwowa straż pożarna stworzyła procedury postępowania w formie schematów, na których będziemy się opierać podczas omawiania poszczególnych tematów zawartych w materiałach szkoleniowych. Pierwszym z tych procedur jest “Procedura nr 1 – Sekwencja założeń taktycznych w ratownictwie medycznym”

 

ZABEZPIECZENIE RATOWNIKÓW

Podczas realizacji zadań z zakresu medycznych działań ratowniczych, ratownik powinien zastosować środki ochrony indywidualnej, w szczególności rękawiczki jednorazowego użytku oraz okulary lub przyłbicę.

IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ

Identyfikacja zagrożeń występujących na miejscu zdarzenia ma na celu odpowiedź na pytanie, czy w miejscu w którym znajduje się osoba potrzebująca pomocy można w sposób bezpieczny prowadzić działania ratownicze. Jeżeli miejsce jest niebezpieczne należy pod jąć działania zmniejszające zagrożenie dla ratowników i osób poszkodowanych. Często konieczne może być zastosowanie dodatkowego sprzętu lub podjęcie decyzji o szybkiej ewakuacji.

LICZBA POSZKODOWANYCH

Należy określić liczbę osób poszkodowanych. Ratownicy muszą także zwrócić uwagę na to, czy jakaś osoba nie oddaliła się z miejsca zdarzenia (obecność śladów wskazujących na większą liczbę osób niż te, które znajdują się w miejscu zdarzenia, wywiad od osób poszkodowanych, świadków itp .).

W przypadku dużej liczby poszkodowanych należy niezwłocznie po przybyciu na miejsce zdarzenia podmiotu ratowniczego przeprowadzić segregację pierwotną (triage pierwotny).

Podchodząc do osoby potrzebującej pomocy zawsze należy zabrać ze sobą niezbędny sprzęt ratowniczy. Jeżeli na miejscu nie ma ZRM, ratownicy , najlepiej po wstępnej ocenie stanu osoby poszkodowanej , muszą go wezwać za pośrednictwem Stanowiska Kierowania PSP.

MECHANIZM ZDARZENIA

Mechanizm zdarzenia może być oczywisty po ocenie miejsca zdarzenia , ale może również wymagać zebrania wywiadu od osoby potrzebującej pomocy lub świadk ów. Mechanizm zdarzenia:

− może być nie urazowy lub urazowy ( uraz to energia mechaniczna, termiczna, elektryczna itd. , która działa na człowieka; w wyniku tego działania powstają obrażenia ciała ) ,

− może wskazywać na obrażenia izolowane (obrażenia jednej okolicy ciała) , wielomiejscowe (obrażenia co najmniej dwóch różnych okolic ciała , np. złamanie kości ramiennej i udowej) , wielonarządowe (obrażenia kilku narządów, mogą dotyczyć pojedynczej okolicy ciała , np. obrażenia wątroby i śledziony) .

− może wskazywać na obrażenia kręgosłupa lub ich brak. (patrz: Rozdział II, Ryc.2.7 ) ,

W miarę możliwości do osoby poszkodowanej należy podchodzić od strony, w którą skierowana jest jego twarz (twarzą w twarz, aby poszkodo wany nie poruszył głową w celu zobaczenia ratownika). Podchodząc ratownicy powinni zabrać ze sobą cały potrzebny sprzęt ratowniczy (torba ratownicza, deska, zestaw szyn). W trakcie podchodzenia należy ocenić, czy miejsce, w którym znajduje się poszkodowany jest bezpieczne dla ratowników oraz czy w jego pobliżu nie ma niebezpiecznych przedmiotów. 

EWAKUACJA I PODJĘCIE MEDYCZNYCH DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH

Ewakuacja to każde przemieszczenie poszkodowanego na mocy decyzji ratownika. W przypadku podjęcia decyzji o konieczności ewakuacji z miejsca zdarzenia , należy w miarę możliwości , u poszkodowanego, który doznał obrażeń, ocenić obecność czucia i ruchomość kończyn dolnych i górnych , zarówno przed ewakuacją , jak i po jej wykonaniu.

WYKONANIE DOSTĘPU DO POSZKODOWANEGO I PODJĘCIE MEDYCZNYCH DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH

Wykonanie dostępu ma na celu stworzenie możliwości do oceny stanu poszkodowanego i możliwości jego przemieszczenia

 
PODJĘCIE MEDYCZNYCH DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH I PRZYGOTOWANIE DO EWAKUACJI

W sytuacji, kiedy nie ma wskazań do ewakuacji , a na miejscu nie ma ZRM, ratownicy powinni ocenić stan osoby potrzebującej pomocy i wdrożyć działania ratownicze zgodnie z obowiązującymi procedurami. Podczas oczekiwania na przyjazd jednostek PRM nie należy zapomnieć o stosowaniu wsparcia psychicznego.

MELDUNEK DO KIERUJĄCEGO DZIAŁANIEM RATOWNICZYM

W trakcie prowadzonych czynności z zakresu medycznych działań ratowniczych i po ich zakończeniu należy przekazywać informacje do KDR tak, aby na bieżąco miał aktualną wiedzę dotyczącą podjętych działań, stanu poszkodowanego , ewentualnie potrzeby użycia dodatkowych sił i środków.

 

 

ŹRÓDŁA TREŚCI UŻYTYCH W MATERIAŁACH:

  • Kwalifikowana Pierwsza Pomoc PZWL
  • Ratownictwo medyczne w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym 2021 opracowane na potrzeby Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej
  • http://cefarm24.pl
  • http://aids.gov.pl
  • Materiały własne Ambulans24.pl
Kliknij i zadzwoń teraz